URSA Awards 2017
Competition

"Reach Beyond The Stars"

website security

V

Voting ends

August 31, 2017

 

Congratulations to all the Finalists!

 

 


Country flags of the artists competing.
Australia
Austria
Belarus
Canada
China
Germany
Hong Kong
Italy
Macau
Rep of
Moldova
Russia
Scotland
England
USA

 

Final Round of Voting
Vote for your ONE favorite bears or buds

in Each of the TWO groups.

 


Shown are the top 3 winners in each category.
Each has won an URSA Award but not until
the announcement in the October issue of Bears&Buds' Magazine
will the artists know if it's First, Second or Third Place!

Entries are in order by their original category numbers
and not by placement.

 
Your votes help determine the

URSA Major Award winner!

Wonderful prizes for the top winners in this final round!
 

Voting links are located at the bottom of this page.

 

Category 1
Wee Little Bare Bears and Buds

1.04 Dominik
Tatyana Samotoshina
Fly - Bears
Russia


1.05 Biscuit
Lynn Bowie
Madabout Bears
Scotland


1.06 Mouse
Tracy (Lee) Meier
ThimbleBeary Originals
USA

 Category 2
Wee Little Outfitted Bears and Buds

2.01 Flutterby
Carolyn Robbins
Warm Heart Bears
USA

2.02 Viktoria
Silvia Maier
Maisi-Baeren
Austria


2.05 Mr. Echo
Judy Anderson
Ashenberry
USA

Category 3
Medium Bare Bears and Buds

3.01 Aelfweard
Kat Hartley
Brierley Bears
United Kingdom

 

3.04 Daisy
Annalisa Taddei
The Tuscany Bear Maker
Italy



3.05 Fiala
Diana Watts
DiBears
USA

 

Category 4
Medium Outfitted Bears and Buds

4.03 Jamie the Pilot
Olga Titova
Live-Toy
Belarus

4.06 Evergreen
Annalisa Taddei
The Tuscany Bear Maker
Italy


4.07 Marta
Anna Tsymbal
Aniteddys
Russia

Category 5
Large Bare Bears and Buds

5.01 Dud
Kay Cooper
Cooper Bears
Australia


5.02 Bobo
Annalisa Taddei
The Tuscany Bear Maker
Italy


5.03 Boog
Irina Zlobin
True Bears
Republic of Moldova

Category 6
Large Outfitted Bears and Buds

6.03 Carla
Nataliya Ryazanova
Vita Comoda Teddy
Russia


6.04 Apollo
Linda Hearn
Critters Creations
Canada


6.05 Skitterscat
Diana Watts
DiBears
USA
Category 7
Huge Hugs - Bears and Buds

7.02 Charlie
Donna Hinkelman
Bainbridge Bears
USA


7.03 Jabberwook
Kay Cooper
Cooper Bears
Australia

7.05 God of the Forest
Nadine Krebs
Star-Moon-Creations
Germany

Category 8
Fairies, Angels & Princesses

8.03 Aria
Anita Spero-Markowski
Chicago Bear Co
USA

8.04 Winter Frost
Diana Watts
DiBears
USA

8.06 Sprite
Judy Anderson
Ashenberry
USA

Category 9
Best Friends - Vignettes


9.01 Apryl & Tynie
Carolyn Robbins
Warm Heart Bears
USA

9.03 Robert & Christopher
Irina Arkhipova
Arkhipova Irina Bears
Russia

9.05 The Beary Hikers
Dawn James
Hugs Unlimited

United Kingdom

Category 10
The Animal Kingdom

10.02 Chrissie Prickleberry
Sue Quinn
Bears by Sue Quinn
Scotland

10.04 George
Irina Arkhipova
Arkhipova Irina Bears
Russia

10.07 Apples
Lynn Bowie
Madabout Bears
United Kingdom

Category 11
Polar, Panda & Realistic Bears

11.04 Peony
Silke Hirschfelder
The Mountaineers
Germany

11.07 Benton
Linda Hearn
Critters Creations
Canada


11.08 Urzula
Irina Zlobin
True Bears

Republic of Moldova

Category 12
Hippity-Hop Bunnies

12.02 Lavendel
Angela Yip
Purplebean Bear
Hong Kong

12.05 Jake - Jack Rabbit Hare
Stevi Tiongco
SteviT's Alpaca Encounters
USA

12.08 Little White Bunny
Dilys Pang
Dily's Bear & Craft Designs
Macau

FYI: We never have Category 13

Category 14
Furry Pals

14.01 Ernie's Steampunk Biker
Stevi Tiongco
SteviT's Alpaca Encounters
USA


14.02 Linda
Anna Tsymbal
Aniteddys
Russia


14.03 Sam
Nadine Krebs
Star-Moon-Creations

Germany

 

 

Finalist at a Glance!

 

 

ONE Vote for the Bear/Bud you like BEST

in each of the two groups.

Reminder:   If your computer says that you have already voted,
please clean out the cookies, restart and try again. Or choose another browser.

 

1.04
Dominik

1.05
Biscuit

1.06
Mouse

2.01
Flutterby

2.02
Viktoria

2.05
Mr. Echo


3.01
Aelfweard

3.04
Daisy

3.05
Fiala

4.03
Jamie the Pilot

4.06
Evergreen

4.07
Marta

5.01
Dud

5.02
Bobo

5.03
Boog

6.03
Carla

6.04
Apollo

6.05
Skitterscat

7.02
Charlie

7.03
Jabberwook

Click on this banner to vote in Group 1


Remember to vote in Group 2 below


7.05
God of the Forest

 

8.03
Aria

8.04
Winter
Frost


8.06

Sprite

9.01
Apryl & Tynie

9.03
Robert & Christopher

9.05
The Beary Hikers

10.02
Chrissie Prickleberry

10.04
George

10.07
Apples

11.04
Peony

11.07
Benton

11.08
Urzula

12.02
Lavendel

12.05 Jake the Jack Rabbit Hare

12.08
Little White

Bunny

14.01
Ernie's Steampunk Biker Mouse

14.02
Linda


14.03
Sam
 

Thank you

for voting!

Click on this banner to vote in Group 2

 

Congratulations to all who have entered and to all who won!

 

Look for the URSA Awards announcement in

October's Bear&Buds Teddy Bear Magazine


 

                      

 

Subscribe or Join Bears&Buds!
Collectors and Artists are all welcome to join.

 

 

 

Copyright © August 2017 Bears&Buds Online Teddy Bear Magazine

dba: Bright Star Promotions, Inc.
Valerie Rogers, President  ~  3428 Hillvale Road  ~  Louisville, KY 40241 USA
All rights reserved worldwide.
Phone (502) 423-7827